دبیرستان دولتی شهید کلاهدوزان(نوبت اول) ادره آموزش و پرورش ناحیه 2 اصفهان

روانشناسی نوجوانان؛ چگونه با فرزندمان در سن بلوغ رفتار کنیم؟

به عنوان پدر و مادر یک نوجوان به احتمال زیاد جملاتی نظیر این را شنیده‌اید: «شما دارین زندگیمو خراب می‌کنین» یا «ازتون بدم میاد». این جملات شاید آن‌قدرها بد به نظر نرسند اما توجه داشته باشید که اگر با روانشناسی نوجوانان آشنا نباشیم و تغییرات مغزی آنها را که مسبب این انفجارهای رفتاری است نشناسیم ممکن است شاهد رفتارهای به مراتب بدتری از‌ جانب آنها باشیم. اگر می‌خواهید از تغییرات روانی دوران نوجوانی بیشتر بدانید در این مقاله با ما همراه شوید تا با بررسی روانشناسی نوجوانان به دانش‌مان درباره‌ی چرایی رفتار آنها و واکنش‌مان به عنوان پدرومادر بیفزاییم.

از سری تحقیقات اخیر، مطالعه‌‌ای مهم از سوی مؤسسه‌ی مکس پلانک واقع در آلمان است که می‌گوید مغز نوجوانان بین سنین ۱۳ تا ۱۷ سال، درست مانند آنچه پیش از این در سنین نوپایی تجربه کرده‌اند، دستخوش بازسازی می‌شود. مسئله‌ این است که نوجوانان در این بازه‌ی زمانی که دومین مرتبه‌‌ی تغییرِ مغزی آنهاست، تقریبا هم‌قدوقواره‌ی شما هستند و زبان تندی هم دارند، این شرایط مدیریت این تغییر را نسبت به قبل دشوارتر می‌کند. البته اینکه آنها تکانه‌هایی را تجربه می‌کنند که شباهت با تکانه‌های نوپایان دارد به این معنا نیست که باید مانند کودک نوپا با آنها برخورد کنید.

وقتی به عنوان نویسنده‌ی حوزه‌ی پرورش فرزندان به تصویرِ کلیِ سلامت روانی آنها نگاه می‌کنم، این نکته به ذهنم خطور می‌کند که در برهه‌ی نوجوانی که فرزندان‌مان بیشتر از هر وقت دیگر به ما نیاز دارند ممکن است با رفتار نامناسب ارتباط‌‌مان را با آنها از دست بدهیم. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که چه کارهایی را نباید در قبال فرزندان نوجوان‌تان انجام بدهید پنج روش از روانشناسی نوجوانان را با شما در میان می‌گذاریم که بی‌بروبرگرد بتوانید از رابطه‌‌ای که با او دارید محافظت کنید، و از روی نا‌آگاهی کارهایی انجام ندهید که به تلاطم این دوران دامن بزند.

به فرزندمان چه بگوییم و چه نگوییم؟

۱. نپرسید: «چته؟»

ادامه مطلب...

4 گام برای خلاصه نویسی و یادگیری بهتر مطالب

گام اول: هر فصل کتاب را کلی نگاه کنید

قدم اول مرحله‌ی اساسی در خلاصه نویسی محسوب می‌شود. با این کار هر فصل را به‌‌طور کلی وارسی می‌کنید.

در این مرحله، به‌خوبی به موارد زیر توجه کنید:

  • عنوان‌ها؛
  • جدول‌ها؛
  • تصاویر؛
  • قسمت‌هایی از متن که پررنگ شده است؛
  • قسمت‌هایی از متن که سبک نوشته تغییر کرده است (ایتالیک)؛
  • و از همه مهم‌تر، قسمت خلاصه‌ی متن. 

هدف از نگاه کلی به فصل‌ها این است که ذهن شما نسبت به متنی که قرار است بخوانید آگاهی پیدا کند. این یکی از بهترین روش‌هایی است که با استفاده از آن، مغز بدون اینکه خسته شود یا فشار زیادی به آن وارد شود می‌تواند به‌راحتی و با کیفیت بالا اطلاعات جدید را دریافت کند. از طرفی با استفاده از این روش، نکات مهم برای مغز تعیین می‌شود و ذهن هنگام خواندن مجدد مطالب، با دقت بیشتری آن نکات را به‌خاطر می‌سپارد. این افزایش توجه سبب می‌شود که اطلاعات، بیشتر در خاطر شما باقی بمانند و علاوه‌بر آن می‌توانید موضوعاتی را که قرار است در آینده بخوانید پیش‌بینی کنید.

ادامه مطلب...

مهربانی کردن های بی توقع را یاد بگیر

وقتی همراه فرزندات در پیاده رو راه می روی گاهی وقت ها خم شو و سنگی را از سر راه مردم کنار بزن
و کودکت که پرسید چرا این کار را کردی، برایش توضیح بده به خاطر این که کسی زمین نخورد
این را هم بگو که آن ها شاید هیچ وقت نفهمند
کسی سنگی را از سر راهشان برداشته تا از او تشکر کنند .

اما همه ی کارها را لازم نیست برای تشکر دیگران انجام داد
مهربانی کردن های بی توقع را یاد بگیر و به فرزندات هم یاد بده.
نکند روزها و ماه ها و سال ها بیاید و تو همیشه منتظر باشی بقیه خوبی کنند و خودت فقط و فقط در ازای چیزی، هر چیز، به آنها خیر برسانی!
بعضی وقت ها یواشکی زیر فرش اقوام میانسال، پول بگذار و نگذار هرگز بفهمند تو این کار را کرده ای
اما هر از گاهی به فرزندات بگو چه کرده ای، تا یاد بگیرد تا بداند می شود خوبی کرد و منتظر پاسخ و حتی نگاه تشکرآمیزی نبود .
چون خدایی هست که گفته فقط برای من ...
این حرف ها چقدر تکراری است و چقدر ساده !
چقدر دم دستی و کلیشه ای
اما چقدر آرمانی و کمیاب چرا این روزها دیگر خبری از محبت های تکراری و ساده و کلیشه ای نیست ؟!
لایک زدن و کپی کردن را خوب بلد شدہ ایم
اما
به همان نسبت، محبت های بی توقع از یادمان رفته است .

مشاهده مطالب قدیمی تر...